אימונים פונקציונליים בחיפה

אימון פונקציונאלי – FUNCTIONAL TRAINING

אימון אינטרוולים עצימים (HIIT), אימון TRX, אימון עם משקל גוף, אימון OUTDOOR ומה עוד לא שמענו שהוא אימון פונקציונאלי (יש אימוג'י דופק ראש בקיר? לא מצאנו אבל זה המקום לשים אותו).

לכל תוכנית אימונים (טובה) יש מטרה. חיטוב הגוף (הורדת אחוזי שומן), פיתוח הגוף (הגדלת מסת השריר), פיתוח כוח, שמירה על אורח חיים בריא (הורדה במשקל, סיוע בהורדת לחץ דם / כולסטרול וכדומה), שיפור יכולות הגוף לענף ספורט ספציפי ועוד.

בעבר, שיטת האימון הנפוצה ביותר בחדרי הכושר הייתה פיתוח גוף (היפרטרופיה – עיבוי השריר), וזאת ניתן לראות בתוכניות האימון הסטנדרטיות שמחלקים בחדרי הכושר המסחריים (תוכנית 'ALL-BODY' למתחילים או תוכנית 'A \ B'  למתאמן בינוני וכולי). התוכנית הסטנדרטית הזאת בדרך כלל כוללת 2-4 סטים לכל קבוצת שרירים, לרוב תוך בידוד שרירים במטרה להגיע לתוצאות אופטימליות בגדילת השריר.

בשנים האחרונות, עם הגברת המודעות לתרומה הבריאותית המיוחסת לפעילות הגופנית, צמחה גישת אימון המתייחסת חשיבות גדולה יותר באימון לשיפור התנועות התפקודיות השימושיות לאדם בחיי היום יום כגון עליית מדרגות, הליכה, דחיפה או משיכה, הרמה ונשיאת משקל. אימון פונקציונאלי כשמו כן-הוא, פונקציה של הצורך התנועתי של המתאמן. המטרה המרכזית באימון הפונקציונאלי הינה לשפר את תפקוד המתאמן בין אם הוא חובב או ספורטאי, באמצעות חיקוי פעולות הלקוחות מחיי היום-יום, וכן עבודה על תנועות שמשפרות את התנועות שלנו בכל מישורי החיים. המיקוד באימון יהיה על קבוצות שרירים גדולות (שרשרת תנועה) ובתרגילים רב מפרקיים (בניגוד לבידוד שרירים) תוך שימת דגש על פעולת שרירי הליבה (core), שרירי הבטן העמוקים, זוקפי הגב ושרירי יציבה נוספים. באימון פונקציונאלי נצפה לתנועות סימטריות ואסימטריות אשר ידרשו קואורדינציה ושיווי המשקל ורמת מיומנות מורכבת יותר מאשר לשבת על מכשיר החדר כושר קונבציונלי שבו התנועה היא אחת ומוגדרת מראש על ידי המכשיר.

חשוב לציין שהרעיון של שיטת האימון הפונקציונאלי המדוברת, הושאלה מתוך שיטות האימון הנהוגות בעולם הספורט התחרותי ועולמות הטיפול השיקומי. כמו שספורטאי מתאמן בהתאם לתחום אותו הוא מבצע (לדוגמה מניף משקולות – יניף משקולות, אצן למרחקים ארוכים ירוץ מרחק ארוך וספרינטר ירוץ מרחק קצר), כך גם השאילו את המונח אימון פונקציונאלי לאוכלוסייה הכללית – למתאמן חובבן, או ספורטאי שנמצא בתקופת מנוחה או תקופת האימון הכללי. בכתבה זאת אנו מתכוונים לאימון הפונקציונאלי הזה, המונגש לציבור הרחב והמיועד למתאמן הכללי, ולא לאימון הפונקציונאלי לכדורגלן או ג'ודוקה – שכן להם יש פונקציה אחרת שהאימון צריך לשרת.

באימון פונקציונאלי נצפה לראות תנועות פונקציונאליות, וניתן לחלק אותן בצורה הבאה:

 1. שפיפה (סקוואט SQUAT)
 2. מכרע (לאנג' LUNGE)
 3. ציר ירך (HIP HINDGE)
 4. פיתול (TWIST)
 5. דחיפה (PUSH)
 6. משיכה (PUSH)
 7. התקדמות ותנועה במרחב (LOCOMOTION)

שילוב 7 תנועות אלו בתרגילי האימון, על כל הווריאציות השונות שלהן, ירכיב לנו אימון הכולל את כל שרירי הגוף וכל התנועות שגוף האדם יכול לבצע.

הבהרה- גם תרגילים מעולם חדר הכושר הקלאסי נכללים בתנועות האימון הפונקציונאלי. למשל לחיצת חזה הינו תרגיל דחיפה קלאסי (PUSH). דוגמה נוספת היא שגם תרגילים מעולם הג'ימנסטיקס (GYMNASTICTS) יכולים להיות תרגילים פונקציונאליים – למשל עליות מתח זה תרגיל משיכה (PULL), וגלגלון או קפיצה גבוהה אלה תרגילים של תנועה במרחב (LOCOMOTION).

יתרונות האימון הפונקציונאלי:

 1. גיוון. האימון יוצר עניין רב מכיוון וישנם אינספור תרגילים שונים ומלאי התרגילים ל7 התנועות של האימון הוא באמת בלתי מוגבל.
 2. פיתוח כלל קבוצות השרירים בגוף בצורה מאוזנת. תוכנית אימון פונקציונאלי (טובה) תעבוד על כל קבוצות השרירים בגוף בצורה מאוזנת ותשלב בכל אימון את כל הגוף.
 3. מרגישים תוצאות. בניגוד לשיטות אימון אחרות, שיטת האימון הפונקציונאלי היא כזאת שמלווה אתכם לכל תחום פעילות שתעשו. בין אם זה לקום מהספה נכון יותר או לשחק כדורגל בשכונה או מטקות בים – שיטת האימון הזאת תשפר אתכם בפעילות היום-יומית, בשביל זה היא נועדה.

חסרונות האימון הפונקציונאלי:

 1. לא תביא עלייה מקסימאלית במסת השריר אלה תחזק את השרירים ואת המערכת העצבית-שרירית של המתאמן. עבודה על פיתוח גוף (היפרטרופיה) היא עבודה שונה, וחשוב להבין את זה ולהתאים ציפיות. שלא תבינו לא נכון – בכל שיטת אימון שעושים בצורה טובה – יש תוצאות! או במילים אחרות, בהשוואה ללא להתאמן או להתאמן רק בהליכה / ריצה / שחייה / אופניים וכדומה – השיטה הזאת תעשה לכם גוף יפה יותר / חזק יותר / יעיל יותר ממה שיש לכם כרגע. אבל מבין שיטות האימון הקיימות בשוק – האימון הפונקציונאלי לא נועד לניפוח הגוף וקצת יפספס את המטרה אם מטרתכם היא להגיע לרמות גבוהות בתחום זה.
 2. שחיקת יתר. לרוב, אימון פונקציונאלי יתבצע בקבוצת אימון ולא בצורה של אימון אישי. כפי שנכתב למעלה, האימון יפעיל את כל הגוף ובמידה ואתם מתאמנים מעל 4 פעמים בשבוע אתם עלולים להגיע לעומס יתר במפרקים שיתבצע מתנועה חוזרת ללא מנוחה מספיקה כמו שיש בתוכניות אימון 'קונבנציונליות' (לדוגמה A,B,C). במצב זה רצוי להתייעץ עם המאמן ולתכנן את כמות האימונים השבועית שלכם ואת התרגילים במהלך השבוע או לשלב את האימונים שלכם עם תוכניות אימון נוספות שאנחנו מציעים כמו קיקבוקסינג, יוגה, אימונים אירוביים ועוד.
 3. כנגזרת מיתרון מספר 1 (גיוון באימון), ישנה פגיעה בעיקרון הספציפיות באימון. קל להבין את זה מדוגמה על ספורטאי – אם שחקן כדורגלן מקצועי רוצה להשתפר בבעיטות לשער – הוא צריך לבעוט לשער. אם הוא יכניס לתוכנית האימונים שלו קפיצה למרחק, חתירה על סאפ בים וזריקת עונשין בכדורסל ייתכן שהוא יהיה ספורטאי מגוון יותר (וכנראה גם שמח יותר), אבל זה לא ישפר אותו בבעיטות לשער כמו לבעוט לשער. אם כל מטרתך באימונים היא להשתפר במשהו ספציפי (כמו למשל להגיע ל-100 ק"ג לחיצת חזה) כנראה שאימון קבוצתי בשיטת האימון הפונקציונאלי לא אופטימלית למטרה שלך – ואולי שווה לקחת כמה אימונים אישיים בלחיצת חזה.

אימון פונקציונלי חיפה אז איך נראה אימון קבוצתי במכון?

 • 2 דק' – הצגת האימון היומי והכרת תוכנית האימון והמשתתפים.

 • 5 דק' – חימום כללי לאימון – העלאת דופק, הכנה פיזית ומנטלית לפעילות.

 • 10 דק' – חימום ספציפי לתרגילים המתבצעים באימון – מתיחות רלוונטיות לביצוע נכון של הטכניקה, חזרה וקישור על תרגילי בסיס, גיוס יחידות מוטוריות רלוונטיות וכולי.

 • 15-20 דק' – חלק תרגול עיקרי – לימוד טכניקה חדשה בעומס נמוך או תרגול טכניקה מוכרת בעומס גבוה יותר (משקל / חזרות / זמן).

 • 15-25 דק' – חלק אתגרי מסכם – אימון יומי שכולל תנועות פונקציונאליות מורכבות, בעצימות גבוהה. עובדים על תפוקת עבודה – כוח, מהירות, הספק – אימון שמביא תוצאות.

 • 3 דק' – סיכום ושחרור.

*זוהי דוגמה לאימון כללי, ישנם אימונים רבים ומיוחדים שהמתכונת משתנה בהתאם למטרת האימון.

אימונים נוספים שיעניינו אותכם

חוג כושר חיפה לנוער

אימון פונקציונאלי המשלב תרגילים של ספורט זירה כמו איגרוף, קיקבוקס ואיגרוף תאילנדי. באימון מרימים משקולות ועובדים על תרגילי משקל גוף, עובדים בתחנות על זמן, מרביצים לשקי איגרוף ועובדים עם מאמן על כריות אימון.

קרא עוד >

FITFLEX

אימון יוגלאטיס – יוגה ופילאטיס
בשיטה זו עובדים על תרגילי כוח, גמישות ויציבה נכונה, על שרירי הליבה, ועוד. באימון אנחנו משלבים תנוחות מאתגרות הבונות חוזק גופני, שרירים ארוכים ויציבה סימטרית. זוהי שיטה מגוונת ויצירתית בה הרצפים משתנים לפי הנושא עליו עובדים בשיעור. באימון משלבים בין עולמות היוגה, פאוור יוגה, פילאטיס מזרון ועוד. במקביל לשיפור היכולות הפיזיות והנראות הגופנית, האימון משפר מיקוד ברגע הנוכחי, ריכוז, כוונה, תשומת לב ונשימה נכונה.

קרא עוד >

!WORK FOR IT

שיעור ניסיון ללא התחייבות!

השאירו פרטים או חייגו עכשיו 054-7275050

*שיעור בודד ללקוח בעלות מופחתת של 50 שקלים*